Zadzwoń

Technologia

Technologia

ESG – szkło hartowane

Wytrzymałość jest dla naszych realizacji cechą kluczową, dlatego każda z nich tworzona jest ze szkła poddanego procesowi hartowania.

Wykorzystuje się w nim specjalne piece, dzięki którym możliwe jest podgrzanie tafli szklanych do temperatury 620-680 stopni, w której zmieniają się właściwości plastyczne szkła. Następnie gwałtownie schładza się szkło za pomocą strumieni sprężonego powietrza. Dzięki temu przypowierzchniowe warstwy tafli ulegają błyskawicznemu zestaleniu, a warstwy wewnętrzne wciąż zachowują plastyczność.

Dalsze schładzanie doprowadza do zestalenia również warstw wewnętrznych. które jednak nie mogą się skurczyć, ponieważ zgodnie z prawami fizyki uniemożliwiają to zestalone wcześniej warstwy zewnętrzne. W ten sposób zmienia się struktura tafli szkła, co sprawia, że przy tej samej grubości, szkło hartowane jest znacznie bardziej wytrzymałe niż szkło niehartowane.

Szkło hartowane jest bardziej odporne na ściskanie i rozciąganie, uderzenia, zarysowania, nagłe wahania temperatury, działanie mrozu lub wysokiej temperatury, różnice temperatury na dwóch stronach tafli, działanie wibracji, fal dźwiękowych i innych drgań.

Szkło hartowanie jest gwarancją bezpieczeństwa, ponieważ po przekroczeniu wytrzymałości rozbija się na fragmenty o zaokrąglonych brzegach.

VSG – szkło laminowane

Technologia laminowania szkła polega na sklejaniu dwóch lub więcej tafli szkła przy pomocy specjalnych folii PVB, które są umieszczane pomiędzy kolejnymi warstwami szkła.

Proces produkcji szkła laminowanego rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia tafli, które mają zostać połączone. Następnie tak przygotowane formatki są umieszczane w systemie walców lub w worku próżniowym, w celu ściśnięcia i połączenia kolejnych warstw. Na dalszym etapie całość poddawana jest działaniu odpowiedniej temperatury i ciśnienia.

Szkło laminowane jest bardziej trwałe od tej samej grubości szkła niehartowanego. Za pomocą technologii VSG można również połączyć ze sobą szkło hartowane w technologii ESG i w ten sposób jeszcze bardziej zwiększyć jego wytrzymałość.

Dodatkowym czynnikiem podnoszącym bezpieczeństwo użytkowania szkła laminowanego, jest odporna na rozrywanie folia PVB, która utrzymuje na miejscu fragmenty rozbitego szkła.

Przy łączeniu dwóch lub więcej warstw szkła można umieścić pomiędzy nimi papier, zdjęcia, folie PCV z nadrukiem, liście, fornir, dzięki czemu uzyskujemy unikalną kompozycję. Technika ta często wykorzystywana jest do tworzenia elementów dekoracyjnych ścian, a nawet elementów architektonicznych.